Frizzanté – vína, která by neměla chybět na žádném stole v jarním a letním čase. Jsou svěží, jemně perlivá a pijí se takřka sama. Ačkoliv počasí venku stále připomíná spíše studený podzim, můžete si aspoň trochu navodit jarní atmosféru s těmi, která máme v nabídce. A protože i my tato vína milujeme, připravili jsme pro Vás výběr těch nejlepších.

Kromě nových vín z ročníku 2020 můžete na našem e-shopu najít i široký výběr právě vín frizzante. Bílá i růžová, sladká i sušší. Ať jsou Vaše chutě jakékoliv, věříme, že si každý najde to své. My jsme každé frizzanté ochutnali (samozřejmě ne najednou, protože neradi necháváme rozpité láhve 🙂 ), abychom mohli vybrat TOP 5 těch nejlepších, která určitě stojí za to zkusit. A nebyl to lehký výběr.

1. místo – Rosé Frizzé 2020, Vinařství Konečný

Takhle výborné perlivé víno už jsme dlouho nepili. Ovocné tóny nejsou jen pojem na etiketě, ale jsou opravdu součástí vína. Před samotným ochutnáním nás mile překvapila výrazná vůně lesního ovoce, která nebyla nijak vlezlá, přesto velice intenzivní. Perlivost vína byla přiměřená, velmi příjemná a neštiplavá. Barva je jedním slovem luxusní. Sytá růžová ve Vás ještě více vzbudí dojem, že pijete samotné maliny. Zajímavé na tomto frizzanté je určitě fakt, že se krásně rozvoní a ani po druhé či třetí skleničce nejsou Vaše smysly otupělé, chuť i vůně jsou stále krásně výrazné. A i při chladnějším počasí Vás dokáže příjemně zahřát. Za nás jednoznačně vítěz letošní sezóny.

2. místo – Frizzante blanc 2019, Vinařství Mikulica

Kdybychom dělali tuto vinnou hitparádu zvlášť pro bílá a růžová frizzanté, toto víno by bylo vítězem v bílé kategorii. Jemné frizzante od vinařství Mikulica je prostě pecka. Už jeho žlutozelená brava v nás evokovala pocit, že jde o lehké nasládlé víno s příjemnou kyselinkou na závěr. Víno je příjemně osvěžující a umíme si ho představit i do drinků či jako výborný aperitiv. Při jeho degustaci jsme se na chvíli přenesli na jarní voňavou louku plnou lučních trav.

3. místo – Palomino 2019, Vinařství Nosreti

To, že vinařství Nosreti patří mezi špičky ve svém oboru, víme. Dělají skvělá dobře pitelná vína, která Vám přinesou vynikající požitky. Jinak tomu není ani u tohoto frizzante. Má velmi příjemnou medovou chuť a vůni typickou pro muškát moravský. Vanilkové tóny nejsou nijak výrazné a nepřebíjí nasládlou chuť, naopak ji krásně doplňují. Všichni víme, jak umí být vanilka aromatická, trochu jsme se báli, že zkazí celkový dojem, ale mile nás v tomto frizzante překvapila. S klidným srdcem můžeme říct, že tímto vínem rozhodně nezkazíte žádnou párty nebo romantický večer na letní terase. Za zmínku určitě stojí i jeho růžový kamarád Perlino.

4. místo – Sylvánské zelené 2017, Vinařství Mitoma

Tomuto frizzante sluší být sušší. Víno mělo opravdu hodně jemně perlivou chuť, nádhernou žlutozelenou barvu a výraznější kyselinku v závěru. Ihned po nalití se nádherně rozvonělo. Kdo z Vás má rád veltlínské a sylvánské zelené, určitě oceníte vyváženou kořenitou chuť s vyváženým cukrem. Celkový dojem z tohoto frizzante byl velmi impulzivní právě díky kyselince, která v nás neustále probouzela další a další vlny poznatků. Ačkoliv nám víno moc chutnalo, dodnes jsme se neshodli, zda jsou ve vůni cítit spíše citrusové plody nebo travnaté aroma. No, udělejte si názor sami…

5. místo – Perlivín rosé 2019, Vinařství Nad Sklepy

Přiznáme se, že v případě tohoto frizzante jsme si dlouho nebyli schopni udělat jasný a jednoznačný názor. Degustovali jsme ho celkem třikrát a pokaždé při jiné příležitosti a v jiné roční období. Nakonec jsme ale přeci jen k závěru došli. Toto frizzante je skvělé univerzální víno do letních koktejlů a drinků. Má nádhernou světle růžovou barvu, jeho perlivost je velice jemná, bublinky jakoby se samy rozpouštěly na jazyku. Ačkoliv jsou ve vůni znatelné tóny jahod a malin, vůně tohoto ovoce není nijak rušivá, a proto jsme dostali hned desítky nápadů, které drinky by se z něho daly umíchat. Naštěstí jsme zůstali jen u Perlivínu, jinak by to možná nedopadlo dobře :D.

Upozornění

Na našich stránkách naleznete informace o alkoholických nápojích. Jejich prodej je možný pouze osobám starším 18 let.​